Pandemia i wynikająca z niej konieczność izolacji, ograniczenie możliwości opuszczania domu niosą zmiany, również w zakresie korzystania z urządzeń ekranowych (telewizji, telefonu, komputera czy tabletu). Zagrożenie epidemiologiczne przeniosło wiele obszarów naszego funkcjonowania – naukę, zabawę, komunikację, zakupy, relaks - do sieci. Korzystanie z przestrzeni internetowej świadomie i z umiarem to konieczny warunek bezpiecznego użytkowania, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ szczególnie na rozwój i zdrowie dzieci. Nie chodzi tylko o ryzyko uzależnienia od urządzeń/internetu czy dostęp do szkodliwych treści. Nadużywanie ekranów obciąża wzrok, może obniżać jakość snu, negatywnie wpływa na rozwój mózgu i rozwój mięśni dłoni.

          Jak zachować równowagę między byciem online i offline? Jak zagospodarować dzieciom czas wolny? Jak zadbać o więzi w rodzinie, tym samym chroniąc nasze pociechy przed podejmowaniem ryzykownych działań? Jak samemu być dobrym wzorem do naśladowania? – dzieci obserwują i powielają zachowania rodziców/opiekunów. Wreszcie, jak przetrwać trudny czas, w jakim wszyscy się obecnie znaleźliśmy?

          Wskazówki do poradzenia sobie z tymi problemami mogą Państwo uzyskać poprzez udział w darmowym webinarze zaplanowanym na 21 kwietnia 2020r. (wtorek). Szkolenie online organizuje fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która w porozumieniu z Fundacją Orange i Facebook Polska opracowała Domowe Zasady Ekranowe. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wcześniej dokonać rejestracji na stronie:

https://rodzice.fdds.pl/spotkanie/webinar-domowe-zasady-ekranowe-w-czasie-pandemii/

Lektura na temat Domowych Zasad Ekranowych dostępna na stronie:

https://fdds.pl/oferta/domowe-zasady-ekranowe/

Szczególnie zachęcam do obejrzenia wystąpienia pana Łukasza Wojtasika, który przystępnie, dzieląc się swoimi historiami rodzinnymi, w oparciu o dane z badań przybliża korzyści i zagrożenia związane z nadmiernym korzystaniem z Internetu i urządzeń cyfrowych. Podkreśla znaczenie konkretnych ustaleń co do używania urządzeń ekranowych, które warto wprowadzić w rodzinie: https://www.youtube.com/watch?v=WtdamJ51rqA&feature=youtu.be

psycholog szkolny - Basia Kwiecień – Jakubiak

zasady ekranowe