2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu,

który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę  poznawczą, emocjonalną i społeczną. Występują tu trudności związane z funkcjonowaniem w obrębie relacji społecznych, komunikacji oraz ograniczony, powtarzający się repertuar zachowań. Znakiem solidarności z osobami z tym zaburzeniem stał się kolor niebieski.

Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem (za: http://ankawell.blogspot.com/…/na-niebiesko-dla-autyzmu.html)

Poniżej zamieszczone są linki do ciekawych filmów na YouTube. Poświęćcie kilka minut, a zrozumiecie lepiej osoby ze spektrum autyzmu. Zapoznajcie się z informacjami zamieszczonymi w dwóch infografikach.

Amazing things Happen - Polish (Narrated by Kayah)

https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2puWCKKbRsrtqk5QyC5F2LTPqSCXpwktAHyGXeF6RNFJ4j3XnhOEhlhCg

Sensory Overload (Interacting with Autism Project)

https://vimeo.com/52193530

Autyzm wprowadza zmysły w błąd - CUBE

https://www.youtube.com/watch?v=NdoGttacqYY

Autyzm wprowadza zmysły w błąd - Zmysły

https://www.youtube.com/watch?v=AuB1lsHPAkw

 

Nie bądźmy zieloni w temacie autyzmu. Bądźmy… niebiescy! Nie tylko dzisiaj 💙💙💙

Psycholog szkolny

Barbara Kwiecień – Jakubiak

autyzm1autyzm2