1 czerwca 2023 r. na miejscowym boisku wielofunkcyjnym odbył się Rodzinny Piknik Ekologiczny Eko Odrzywół pod Honorowym Patronatem Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Początek imprezy zainaugurowało wystąpienie Pani Anny Zbrowskiej- Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Odrzywole, która również w imieniu Wójta Gminy p. Mariana Kmieciaka, bardzo serdecznie powitała przybyłych gości, rodziców, nauczycieli oraz uczniów, obchodzących wówczas tak ważne dla nich święto – Dzień Dziecka. Z tej okazji wybrzmiał ogrom życzeń i ciepłych słów pod adresem podopiecznych.

Następnie nagrodzono osoby biorące udział w konkursie plastycznym „Chroń środowisko” i fotograficznym „Najstarsze drzewo w okolicy”.

Kolejnym punktem spotkania był „Bieg Ekologiczny” do oczyszczalni ścieków z udziałem uczniów klas V-VIII. W tym samym czasie najmłodsi wraz z rodzicami uczestniczyli w aktywnych formach zabaw rekreacyjno-sportowych (rzut butelką PET do kosza, bieg z koszem na odpady). W międzyczasie uczniowie mogli korzystać z różnorodnych animacji (malowanie tatuaży, zielonych listków, przybijanie stempelków z napisami: „Nie zaśmiecaj”, „Palisz śmieci, trujesz dzieci”) oraz dmuchanego placu zabaw. Uczestnikom zapewniono poczęstunek (wata cukrowa, lody, słodkie upominki, smaczna grochówka).

Rozrywką dla ciała był rozegrany mecz piłki nożnej klas starszych, który zaowocował przyznaniem medali drużynie „Parzystych”. Rozgrywki uświetniły wspaniałe występy naszych cheerleaderek, które w takt latynoskich rytmów zaprezentowały przepiękne układy taneczne.

Punktem zwrotnym programu był szereg pogadanek o charakterze ekologiczno-edukacyjnym, które wygłosili zaproszeni goście, a wśród nich : prelekcja leśniczego p. Sławomira Papisa „ Drzewa w naszej okolicy” oraz wykład „Ptaki w naszej okolicy” dra Sławomira Chmielewskiego - ornitologa, burmistrza Mogielnicy.

Zwieńczeniem uroczystości było symboliczne sadzenie drzew miododajnych przez wychowawców, rodziców i uczniów klas IV.

Podjętym działaniom towarzyszyła zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który został przekazany odpowiedniej instytucji komunalnej.

Impreza przebiegała w niezwykle miłej i ciepłej atmosferze, uczestnikom dopisywały humory. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas prelekcji zaowocuje i wyrobi w każdym odpowiednie postawy wobec otaczającego środowiska przyrodniczego.

DSC 0350

DSC 0368

DSC 0370

DSC 0404

DSC 0446

DSC 0464

DSC 0515

DSC 0520

DSC 0528

xx