30 października 2019 r. grupa uczniów z naszej szkoły pojechała do Radomia, żeby obejrzeć wystawę "Moje imię Człowiek" poświęconą ks. Janowi Ziei, legendarnemu duszpasterzowi środowisk opozycyjnych, współzałożycielowi KOR i kapelanowi AK. Wystawa została zorganizowana w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej  w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. „To człowiek z naszej ziemi. Tu wyrósł, tu spacerował. Pochodzi z należącej do naszej diecezji Ossy. Jest pięknym świadkiem z czasów, kiedy na kapłanów różne rzeczy się mówiło. On przeszedł przez życie jako wspaniały człowiek, kapłan patriota.” - tak powiedział o nim biskup Piotr Turzyński na otwarciu wystawy.

Ksiądz Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 roku w Ossie, zmarł 19 października 1991 roku w Warszawie. Był polskim duchownym, działaczem społecznym, tłumaczem, publicystą i pisarzem religijnym. Był kapelanem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i kapelanem obrony września 1939 roku, kapelanem Szarych Szeregów i AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Był też pierwszym kapelanem zakładu dla ociemniałych w Laskach. W latach 1950-1959 był rektorem kościoła sióstr wizytek w Warszawie.

 Z Resursy Obywatelskiej uczniowie wraz z opiekunami udali się do Wyższego Seminarium Duchownego. Po gmachu seminarium oprowadził wraz z klerykiem ks. Łukasz Siek. Z wielką ciekawością uczniowie oglądali m.in. pokoje, w których przebywał i odpoczywał Papież Jan Paweł II podczas wizyty w Radomiu oraz wszystkie pozostawione pamiątki. Bardzo interesujące okazały się witraże w kaplicy seminaryjnej oraz obraz „Wieczerzy Pańskiej” w refektarzu, tzn. miejscu, gdzie kandydaci do kapłaństwa spożywają posiłki. Z dumą na sercu uczniowie dzielili się wrażeniami, które spotkały ich tego dnia.

B.G.

wyzieja1

wyszieja

wyszieja2

wyszieja3